Witam Panią!

Mam 36 lat, mieszkam sama, pracuję w miejscu, w którym się wypaliłam. Jestem na stanowisku kierowniczym, dostałam nawet ostatnio podwyżkę, ale kompletnie nie mam motywacji do tej pracy. Przychodzę tam, bo muszę, a po pracy jestem psychicznie wyczerpana. Kładę się spać, nie wychodzę do ludzi. Z dnia na dzień ten stan się nasila. Nigdy z nikim nie rozmawiałam na ten temat, bo boję się, że mnie wyśmieją, że mam stany depresyjne. Chciałabym zmienić pracę, ale boję się, że stracę płynność finansową. Nie wiem co robić. Obecna sytuacja życiowa, w której się znalazłam, bardzo mnie przytłacza i nie widzę z niej wyjścia. Zebrałam się w końcu w sobie i postanowiłam do Pani napisać. Bardzo proszę o pomoc.

Alina Z., Poznań


 

Pani Alino,

Sytuacja, w której obecnie się Pani znajduje jest przejściowa. Ten stan nie będzie trwał wiecznie. Proszę sobie to wybaczyć i nie wywoływać w sobie jeszcze wyrzutów sumienia. Obwinianie siebie jeszcze bardziej Panią niszczy i hamuje w działaniu. Nie potrafi Pani zrobić kroku dalej. Często skupiamy się na tym czego nie chcemy, zamiast na tym czego chcemy. Dopóki Pani sama sobie nie uświadomi tego czego Pani chce – w efekcie wewnętrznego procesu zrozumienia, to żadne teorie Pani nie pomogą. Pani sama musi dokonać odkryć i zmian w postrzeganiu swojej rzeczywistości. To Pani życie, wybory, praca itp. Są w Pani rękach. I to jest właśnie cudowne. Niech Pani zacznie od wybaczenia sobie i odpowiedzenia na poniższe pytania. Taka analiza poszerzy Pani obraz tej sytuacji, którą teraz widzi Pani w czarnych kolorach.

1. Czy sytuacja, w której się znajduję obecnie, jest dla mnie wygodna?

2. Czy mogę sobie zapewnić dodatkowe źródło dochodu?

3. Czy podjęłam jakiekolwiek kroki w kierunku poszukiwania nowej pracy?

4. Co mogę zrobić, aby zmienić stan obecny?

5. Czego oczekuje Pani w zamian tego co jest?

6. Co Pani to da, że Pani zmieni pracę?

7. Czy coś złego może się stać, gdy pozbędzie się Pani tego problemu?

8. Co jest dla Pani najważniejszą wartością?

Pytania, które wypisałam, pomogą Pani pozytywnie sformułować cel (to czego Pani w życiu chce). Jeśli Pani to osiągnie, to od tego momentu zacznie się Pani przygoda ze zmianami i realizacją wyznaczonego celu. Trzymam za Panią kciuki i czekam z niecierpliwością na następny list.

Psycholog Ewa Nastula

Psycholog, trener, coach. Ukończyła studia psychologiczne o specjalności Psychologia Społeczna, a także Zarządzanie i Marketing. Obecnie prezes Fundacji Pióro i Pazur oraz właściciel firmy e-psycholog24.pl.

Regulamin strony

Masz pytania?

600 173 056

info@e-psycholog24.pl

www.facebook.com/epsycholog24

www.e-psycholog24.pl